O bibliotece

Od 1 września 2001 roku w budynku przy ul. Kościelnej 7 funkcjonuje Publiczne Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego. W związku z tym w bibliotece szkolnej zaszły duże zmiany. Należało przekształcić księgozbiór oraz warsztat informacyjno-bibliograficzny i przystosować bibliotekę do nowych zadań. Nastąpiła wymiana książek między gimnazjum a szkołą podstawową. Z reorganizacją związane było przepisanie całego starego księgozbioru do nowych ksiąg inwentarzowych. Biblioteka mieściła się w sali nr 2 i składała z jednego pomieszczenia, w którym była wypożyczalnia i kącik czytelniczy. W roku szkolnym 2003/2004 zostały zakupione dwa komputery, z których korzystali nauczyciele i uczniowie.

Na początku roku szkolnego 2006/2007 biblioteka została przeniesiona do nowych pomieszczeń. Zajęła salę nr 3 i 4. Zmiana ta wynikła z faktu, że szkoła otrzymała Centrum Informacji Multimedialnej finansowane przez Unię Europejską. W związku z tym został przeprowadzony remont tych pomieszczeń oraz dostosowanie centrum do wymogów stawianych przez Ministerstwo. Wiązało się to z zaangażowaniem pracowników biblioteki, którzy przenieśli regały i księgozbiór, a także zadbali o wystrój wnętrza.

Biblioteka zyskała większe pomieszczenie i lepsze warunki do pracy. Uczniowie mają do dyspozycji 5 komputerów z dostępem do Internetu oraz urządzenie wielofunkcyjne. Dzięki temu uczniowie podnoszą własne umiejętności i pogłębiają zainteresowania. Również pracownicy szkoły mogą wykorzystywać dostępny sprzęt komputerowy podczas kółek, zajęć wyrównawczych, a także podczas zajęć lekcyjnych.

Księgozbiór

Księgozbiór biblioteki szkolnej liczy 8518 woluminów oraz 402 podręczniki i jest dostosowany do potrzeb uczniów i nauczycieli. Gromadzona jest literatura piękna, literatura popularno-naukowa, słowniki, encyklopedie i podręczniki. Najstarsza książka w naszej bibliotece to „Jana Kochanowskiego dzieła wszystkie” wydana w roku 1884.

Księgozbiór podręczny zawiera encyklopedie ogólne i przedmiotowe, słowniki do języka polskiego i języków obcych, leksykony, albumy itp. Biblioteka szkolna posiada w swych zbiorach także kasety VHS, płyty DVD, CD oraz programy komputerowe. Prenumerujemy także 19 tytułów czasopism.

Ponadto czytelnicy mogą korzystać z kartoteki zagadnieniowej i tekstowej

Kartoteka zagadnieniowaKartoteka tekstowa
  • Przepisy dotyczące biblioteki
  • Przepisy prawne w szkole