Czego uczy się dziecko w przedszkolu?

Przez ostatnie kilkanaście lat, przedszkola znacznie się zmieniły. Dzisiejsze dzieci urodzone w latach osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych, z pewnością patrzą na te zmiany nieco zazdrośnie. Liczba dzieci w grupach przedszkolnych, w zależności od ich rodzaju spadła z prawie 30 niekiedy nawet do 10. Dziś w wielu miejscach właśnie w takich niewielkich grupkach prowadzone są zajęcia zarówno w formie zabawy jak i nauki. Jednocześnie pozwala to na bardziej indywidualne podejście wychowawczyni, które znajduje z pewnością więcej czasu dla każdego dziecka.

Znacząco również została poszerzona oferta. Oprócz podstawowych zajęć takich jak nauka pisania, czytania, liczenia, muzyki czy śpiewu, przedszkola prześcigają się już z proponowanymi zajęciami. Dotyczy to szczególnie tych większych miast, gdzie podobna oferta jest nawet oczekiwana przez rodziców. Bardzo często tego typu zajęcia to dopiero wstęp i przygotowanie po przez zabawę, do dalszego już poważniejszego i bardziej zaawansowanego etapu, gdzie wzrosną zarówno oczekiwania rodziców, jak być może samego dziecka, które zauważy swoje sukcesy oraz talent do wykonywania określonych czynności. Niekiedy zajęcia tego typu wynikają z rodzinnych tradycji oraz talentów, które dziecko mogło odziedziczyć po rodzicach.

Cóż więc można spotkać w szerokiej ofercie, za którą bardzo często należy odpowiednio dopłacić? Otóż można tu wymienić między innymi zajęcia z karate, judo i innych sztuk walki. Uczą one z jednej strony wiary w siebie, samokontroli, szacunku oraz pracy nad sobą zarówno w kwestiach fizycznych jak i umysłowych.

Inne z proponowanych zajęć z pewności trafią do dzieci zainteresowanych zajęciami plastycznymi, ceramiką, jak i tworzeniem konstrukcji z dostępnych dziś zaawansowanych klocków, czy programów komputerowych. Wszystko to pobudza wyobraźnię oraz kreatywne myślenie. Wszystko to, pozwala w przyszłości radzić sobie lepiej z rozwiązywaniem pojawiających się problemów, szybciej odnajdując ich rozwiązanie.

Pozostaje również oferta, która trafia do dzieci zainteresowanych kwestiami sprawnościowymi. W tym przypadku cześć przedszkoli oferuje zajęcia na basenie, zajęcia taneczne, z zakresu gimnastyki artystycznej, niekiedy nawet baletu, bądź też obejmujące jazdę konną. Tu również w grę wchodzi nauka empatii w stosunku do zwierząt, samodyscypliny i pracą nad swoimi postanowieniami i oczekiwaniami.

Jak widać na wszystkie te zajęcia nie można liczyć w każdy mieście, nawet, jeżeli miałoby to być tylko w minimalnym zakresie. Jednak z częścią tych ofert na pewno można się zetknąć, pod tą samą, bądź też inną nazwą. Decydując się na zapis dziecka na określone kursy, warto jednocześnie pamiętać, że nasza pociecha to jeszcze dziecko i powinna mieć  czas na zabawę z rówieśnikami oraz chwilę odpoczynku.