Idziemy do żłobka z uśmiechem

Dla dzieci i rodziców stresem jest z jednej strony posłanie dziecka do żłobka, z drugiej sama w nim wizyta. Takie rozstania są niestety bardzo często spotykane i dotyczą zarówno dziewczynek jak i chłopców. Dlatego też warto już wcześniej przygotowywać nie tylko siebie, również dziecko do tego, że rozstania i rozłąka są konieczne. Najpierw warto rozpocząć od godziny i później stopniowo ten czas wydłużać. Część żłobków oraz przedszkoli, niekiedy punktów opieki, umożliwia na pozostawianie w nich dzieci właśnie na kilka godzin. Takie okresy adaptacyjne są skierowane nawet dla całych rodzin, gdyż mogą w nich uczestniczyć zarówno oboje rodziców i dziecko. W dobry sposób przygotowuje to, do sytuacji, kiedy konieczna jest rozłąka. Należy jednak zawsze pamiętać, że szczególnie dziecku należy dać do zrozumienia, że rodzić po określonym czasie wróci, więc płacz i łzy nie są konieczne. Należy oczywiście spokojnie wytłumaczyć, że jest to bezpieczne i miłe miejsce, gdzie opiekunki zapewnią spokój, zabawę i pozna nowych kolegów i koleżanki. Jeżeli ktoś sądzi, że dzieci tego nie rozumieją, to jest w błędzie. Dzieci rozumieją i czują więcej niż nam się zdaje, dlatego jeżeli tylko odpowiednio postępować wszystko będzie dobrze. Z drugiej strony, dzisiejsza kadra w żłobkach, jest na takie sytuacje zawsze przygotowana i ma swoje miłe i ciepłe sposoby na sprawienie, że dziecko nie będzie płakało z mamą lub tatą. Dlatego też warto zwrócić uwagę na ofertę żłobek na Bielanach, która przedstawia się bardzo atrakcyjnie na tle innych ofert z Warszawy. Zawsze można zasięgnąć rady od wychowawcy, lub psychologa dziecięcego, jak należy postępować z dzieckiem, które zbytnio związało się z rodzicem lub innym opiekunem.

Żłobek to również możliwość nabywanie pierwszych umiejętności. Można wśród nich wymienić z pewnością posługiwanie się łyżeczką, widelcem, jak i picie z kubka czy korzystanie z nocniczka. Wszystko to pozwala również na wcześniejszą komunikację z otoczeniem i wyrażanie swoich potrzeb. Oczywiście wszystko to jest wprowadzane stopniowo, w miarę jak dziecko rośnie i warunki do takiego rozwoju są odpowiednie. Stopniowa nauka i nabywanie umiejętności, pozwala na szybszą integrację z innymi rówieśnikami i sprawia, że dziecko przestaje płakać przy rozstaniu, gdyż wie, że mama, bądź tata za kilka godzin, po niego wrócą i zabiorą do domu.

Tak jak wiele jest osób, tak wiele i jest opinii, na temat żłobków, jak i przedszkoli. Należy jednak pamiętać, że dzieci muszą nauczyć się żyć z dala od rodziców, (którzy muszą chodzić do pracy i wykonywać domowe zajęcia i inne obowiązki) i ostatecznie nauczyć się samodzielności. Im nastąpi to wcześniej, tym mniejszy stres i kłopoty będzie miało ono w przyszłości.