Jak wybrać przedszkole 1/2

Przychodzi w końcu taki czas, kiedy musimy podjąć określone decyzje, szczególnie, jeżeli mamy dziecko, które kwalifikuje się do tego by udać się już do przedszkola. Z jednej strony pojawiają się głosy przychylne posyłaniu dzieci już w najwcześniejszych latach, z drugiej głosy mówiące, że nic nie zastąpi domowej opieki sprawowanej przez mamę, babcię, ciocię a nawet przez kochającego tatę. Argumenty są zróżnicowane i zawsze w pewnych kręgach każda z tych grup na pewne swoje racje. Jednak innym istotnym problemem, który w końcu się pojawia, to pytanie, które przedszkole należy wybrać, tak by było najbardziej odpowiednie dla naszego dziecka. Należy wówczas zadać sobie pytanie, czego sami oczekujemy dla naszego dziecka, czego ono potrzebuje i jaki mamy wybór wśród placówek położonych w naszej okolicy, bądź mieście.

Z pewnością każdy zgodzi się z tym, że istotne jest bezpieczeństwo naszej pociechy. Już od pewnego czasu, większość przedszkoli, prosi o wpisanie na specjalną listę danych osób, które mogą odbierać dziecko. Dodatkowo najczęściej prosi się o telefon i inne dane jak numer PESEL, które umożliwią ewentualną weryfikację osoby. Inną kwestią związaną z bezpieczeństwem są również warunki wewnątrz samej placówki. Warto sprawdzić i zapoznać się z tym czy szafki są odpowiednio zabezpieczone i czy dzieci mają dostęp do klamek okiennych i czy i one są należycie zabezpieczone przed niepowołanym otwarciem. Sprawdźmy jak wyglądają sale, czy są kolorowe i jak wyglądają toalety. Szczególnie te ostatnie pokażą czy i jak dba się o czystość w danym miejscu. Nawet takie kwestie jak zabawki powinniśmy uwzględnić w naszym wyborze. Już od dawna mówi się o zabawkach, które są bezpieczne dla dzieci, gdyż posiadają odpowiednie atesty i są wykonane z odpowiednich materiałów i pomalowane odpowiednią farbą. Warto tu również zwrócić uwagę i zasięgnąć wiedzy czy są to zabawki edukacyjne, które wspomagają rozwój dzieci.

Innym istotnym czynnikiem są godziny otwarcia placówki. Najlepiej by było, gdyby były one odpowiednie dla czasu pracy chociażby jednego z rodziców, bądź opiekunów w postaci babci, bądź dziadka. Pozwoli to na właściwe rozdzielenie tego, kto i kiedy ma odbierać dziecko. I w tej sytuacji przechodzimy do lokalizacji. Rzadko, choć niekiedy zdarza się przedszkole, położone blisko miejsca naszego zamieszkania, bądź pracy. W innym przypadku musimy odpowiednio doliczyć czas przejazdu, jak i pożegnanie z dzieckiem. Dobrze jest również, jeżeli położone jest ono w atrakcyjnej i spokojnej okolicy, gdzie są drzewa a nawet park i plac zabaw. Opieka nocna w takich miejscach nadal jest rzadkością, jednak, jeżeli jest już oferowana to należy pamiętać, że należy za nią odpowiednio dopłacić.

Warto dowiedzieć się również, jak przedszkole podchodzi do bardzo indywidualnych potrzeb dziecka. Nie każde w końcu jest całkowicie samodzielne. W takich przypadkach należy dowiedzieć się jak wygląda kwestia pomocy w ubieraniu, korzystania z nocnika, pieluchy, jak i kwestii przynoszenia z domu własnych zabawek, kocyków i innych przedmiotów, które umilą pobyt w przedszkolu, gdyż szczególnie małe dzieci mogą tęsknić za domem. Zapach mamy, bądź taty na kocyku, chusteczce lub szmatce, którą dziecko ściska w dłoni działa na nie zawsze kojąco i uspokajająco.

To nie wszystkie kwestie, które powinny być istotne dla rodzica wybierającego przyszłe przedszkole dla dziecka. Pozostałe zostaną przedstawione w dalszej części.