Od kredki i balonika do piszczącej zabawki interaktywnej

Dzieci już od najmłodszych lat uwielbiają się bawić. Początkowo do „zabawy” wystarczy im gryzaki, baloniki, które w późniejszym okresie przechodzą zamianę, na różnego rodzaju misie, przytulanki, kocyki, szmacianki. Kiedy zaś podrosną jeszcze bardziej, to już czas na inne gry i zabawy, które skutecznie zaczną rozwijać nie tylko motorykę, ale również i umysł naszego małego szkraba. Jednak najlepiej jest rozpocząć obdarowywanie dziecka nie tylko pluszakiem i lalką, do której będzie mogło się przytulić, doskonałym prezentem będą wszelkiego rodzaj kolorowe kredki, farbki oraz klocki. To najczęściej od nich zaczyna się przygoda z tworzeniem nowych i ciekawych przedmiotów. W miarę jak dziecko będzie rosło, również warto zadbać o to by świat zabawek rozwijał się razem z nim. W tym zakresie mamy do wyboru szereg zabawek zarówno edukacyjnych, jak i interaktywnych. Warto jednak pamiętać, że zabawka powinna być dostosowana do wieku dziecka.

Migoczące światełka, odgłosy, możliwość przesuwania poszczególnych elementów, niekiedy ich wyjmowanie i wkładanie, pobudzają dzieci nie tylko do poznawania świata. Rozbudzają ich ciekawość, aktywność i sprawiają, że chętniej poznają nowe rzeczy i przyswajają wiedzę. Mają najczęściej bardzo szeroki zakres działania, gdyż wymagają zarówno uwagi wzroku, słuchu i niekiedy koordynacji ruchowej. Na takich między innymi zasadach działają dziś przedszkola, które na swoim wyposażeniu, bardzo często posiadają kilka, bądź też kilkanaście takich zabawek, po które chętnie sięgają dzieci. Warto, więc mieć, choć kilka z nich w domu. Zajęte nią dziecko, będzie spokojne i wesołe. Dodatkowe korzyści, które wynikają z takiej zabawy to oczywiście nauka. W zależności od zabawki może ona uczyć o porach roku, miesiącach, godzinach, bądź też, jakie zwierze wydaje, jaki odgłos. Taka wiedza, podana w przystępny sposób dziecko cieszy i bawi jednocześnie.

Pozostawienie jednak dziecku do wyboru tylko zabawek nie jest dobrym pomysłem. Jeżeli dziecko ma się naprawdę poprawnie rozwijać i nabierać dobrych nawyków oraz relacji z rówieśnikami, powinno wychodzić z domu razem rodzicami, powinno również chodzić do żłobka, lub do przedszkola. Udając się nawet na małą wycieczkę, bądź też na wieś do dziadków, dziecko poznaje inny świat i ma możliwość zobaczyć i usłyszeć chociażby prawdziwe zwierzęta, nie zaś model wykonany z plastiku.