Przedszkole dla dziecka – jak je wybrać 2/2

W poprzedniej części poruszona została kwestia wyboru przedszkola dla dziecka. Wspomniano już między innymi o bezpieczeństwie, lokalizacji, godzinach otwarcia, jak i o zapewnieniu indywidualnych potrzeb, chociaż w tym najbardziej podstawowym zakresie. Choć w kwestii wyboru można by wymieniać jeszcze wiele czynników, warto skupić się jeszcze na kilku kwestiach.

Warto zapoznać się z tym czy dana placówka ma określony profil i czy prowadzi program edukacyjny, jak i czy jest on zatwierdzony. Dziś do wyboru jest bardzo szeroki zakres przedszkoli o zróżnicowanym profilu począwszy od muzycznego, po przez plastyczny, taneczny, sportowy i ogólny. W każdym z nich kłodziny jest nacisk na określone umiejętności i talenty, które są w dziecku pobudzane i rozwijane. Ich odpowiednie ukierunkowanie i odbiór, ma znaczący wpływ na to jak może przebiegać dalsza edukacja, już na poziomie szkoły.

Warto również zapoznać się z kadrą wychowawczą, poszczególnymi opiekunkami, psychologiem i logopedą, jak i z innymi osobami prowadzącymi zajęcia w przedszkolu. Pozwoli nam to na stwierdzenie czy są to osoby z powołaniem czy tylko takie, które mechanicznie wykonują swoje obowiązki. Są one swoistą wizytówką tego miejsca i stwarzają atmosferę, w której nasze dziecko będzie każdego dnia przebywało. Podobnie jest z resztą z grupą dzieci i rówieśników naszej pociechy. Warto dowiedzieć się jak liczna jest taka grupa, gdyż pozwala to na szybką ocenę, czy wychowawczyni będzie miała czas i możliwość by znaleźć czas dla każdego dziecka. Cenne informacje to również te dotyczące planu dnia i posiłków.

Z jednej strony pokażą nam one czy dziecko ma czas na drzemkę w ciągu dnia, z czego szczególnie chętnie początkowo korzystają, (choć część dzieci usilnie stara się w tych drzemkach nie brać udziału – można się dowiedzieć jak kadra radzi sobie w takich przypadkach) jak i pozwolą ocenić czy posiłki są odpowiednie. Urozmaicone posiłki, w których obecne są zarówno warzywa, owoce, jak i mięso i inne dodatki wpływają na zdrowie i siłę każdego dziecka. Warto więc zadbać były one pełnowartościowe.

Ponieważ przedszkole nie może być nudne dla dziecka, warto dowiedzieć się jak wyglądają przedszkolne plany na te tradycyjne święta obchodzone z okazji dnia babci i dziadka, dzień taty i mamy, jak i inne proponowane imprezy. W tym temacie najczęściej można liczyć na bale i teatrzyki organizowane z okazji Bożego Narodzenia, Wielkanocy, czy dnia wiosny. W tym zakresie można liczyć na pomysłowość przedszkola, gdyż z jednej strony może ono zaprosić strażaków, policjantów, lekarzy, czy też pilotów, z drugiej to sami rodzice mają niekiedy okazję opowiedzieć o swoim własnym zawodzie.

Oprócz jeszcze kilku kwestii, na które każdy z pewnością zwróci uwagę, pozostaje jeszcze kwestia ceny. W tym przypadku, wszystko jest uzależnione od tego wszystkiego, co zostało już do tej pory wspomniane. Dodatkowo należy pamiętać, że wpływ na cenę ma ilość godzin i miasto, w którym mieści się przedszkole. Również to, jakie zajęcia dodatkowe są proponowane, rodzaj wycieczek i ich intensywność. Część z tych opłat może być wliczona w ofertę, inne zaś stanowić dodatkową opłatę dla osób zainteresowanych dodatkowymi zajęciami, bądź atrakcjami dla dzieci.