Przedszkolny plan zajęć

Zarówno żłobki i przedszkola mają swój własny rytm dnia. W zależności od wieku dzieci, jest on równomiernie rozłożony, dzięki czemu mogą one sobie pozwolić zarówno na zabawę w gronie rówieśników, naukę, drzemkę, jak i na smaczne i zdrowe posiłki. Odpowiednio skonstruowany plan dnia i tygodnia, jest w przypadku żłóbków i przedszkoli bardzo ważnym elementem.

Jasny harmonogram pozwala na zapewnienie stabilności oraz pewności, że przykładowo po posiłku jest drzemka, zaś po drzemce chwila gimnastyki. Dzięki temu dzieci mogą przygotować się na kolejne zadania, które je czekają. Dzieci z wiekiem nabywają coraz większych zdolności w ocenie upływającego czasu. Dlatego też bardzo szybko zauważają, że po zabawie, przychodzi czas na naukę, po nauce na zabawę, bądź też inną atrakcję zorganizowaną przez wychowawczynię. Z tego chociażby powodu, czas zajęć dla dzieci powinien być bardzo zróżnicowany i powinien zawierać szereg ciekawostek. Warto też zwrócić uwagę na to, że na część czynności powinny on poświęcić określony czas. Dotyczy to chociażby szczotkowania zębów, wykonywanie poleceń wychowawczyni, czy też przygotowanie się do wyjścia na spacer. Z biegiem czasu w przedszkolach prowadzona jest nauka związana z poznawaniem dni, miesięcy, czy też pór roku i godzin. Wówczas dzieci jeszcze dokładniej rozumieją, jak przebiega rytm dnia i dlaczego dane czynności wykonywane są w określonej kolejności. Pomoże to również tym dzieciom, które mimo upływu czasu, nadal tęsknią za rodzicami, gdyż w momencie, kiedy wskazówki znajdą się na właściwych pozycjach, mam, lub tata po nich przyjdą. W przypadku posiłków, ważne jest, więc by były o określonych porach, dzięki temu dzieci nie będą podjadały pomiędzy posiłkami i zjedzą wszystko, co zostanie im podane na talerzu.

Praktycznie każdy żłobek, jak i przedszkole, przedstawia taki plan dzienny, oraz tygodniowy rodzicom. Mogą oni wówczas sami dobrać odpowiednie ubranie na dany dzień czy też sytuację, kiedy będzie miało ono zaplanowane wyjście do kina, czy pobliski plac zabaw. Jest to również ułatwienie dla rodziców, którzy będą chcieli odebrać swoją pociechę szybciej z przedszkola.