Trudne decyzja, jednak lepsze przedszkole

Wiele osób podejmuje decyzje o umieszczeniu dziecka w przedszkolu, bądź w żłobku z dość dużym trudem. Obawy istnieją zawsze, jednak należy zdać sobie sprawę, że dziecko potrzebuje kontaktu z innymi dziećmi, swoimi rówieśnikami. Im szybciej i łatwiej będzie nawiązywało kontakty w młodym wieku, tym łatwiej poradzi sobie już w szkole. Dotyczy to nie tylko relacji z innymi uczniami, odnosi się to również do nauczycieli. Wychowawcy w żłobkach oraz przedszkolach, dysponują dziś naprawdę dużą wiedzą. Odznaczają się również w przeważającej liczbie, troską i czułością, która ofiarowują swoim podopiecznym. To dzięki temu, dzieci nabierają zaufania do osób, które w pewien sposób kształtują ich zachowanie i postawy życiowe. Dotyczy to w takim samym stopniu wpajanej nauce, szacunku do innych osób, odpowiedniego zachowania w różnych sytuacjach.

Nikt z dorosłych nie lubi być samotny i bez kolegów, znajomych, bądź też przyjaciół. Zapewniając dziecku możliwość podobnych kontaktów, sprawiamy, że lepiej się ono rozwija, uczy się co to koleżeństwo, dzielenie się zabawkami, pomoc. Sytuacje w przedszkolu bywają różne, niektóre dzieci oczywiście płaczą za mamą, bądź tatą (ma to miejsce najczęściej w pierwszych dniach pobytu dziecka). W takiej sytuacji rozbudza się również zdolność empatii, czego konsekwencją, bardzo często, jest chęć pomocy innemu dziecku, chociażby po przez samo przytulenie, lub wręczenie zabawki.

Pozostaje również walor nauczania. Dziecko najczęściej podstawy liczenia, literek, nauki wierszyków i piosenek, nabywa w domu. Odbywa się to najczęściej po przez zabawę, oglądanie i słuchanie bajek, czytanie książek. Podobnie rzecz ma się w przedszkolu, jednak jest nieco bardziej zaawansowane. Dzięki temu dziecko szybciej i sprawniej przyswaja wiedzę, tym bardziej, że mają w tych kierunkach doskonałe predyspozycje. Między innymi, dlatego tak szeroką ofertę, nawet w zakresie języków obcych, można znaleźć w ofercie, praktycznie w każdym mieście. Decyzja ostateczna, powinna być jednak przemyślana, poparta wcześniejszym sprawdzeniem wszystkich „za” oraz „przeciw”.