Wyspecjalizowane żłobki

Dziś w zależności od miasta, mamy najczęściej bardzo szeroki wybór zarówno żłobków, jak i przedszkoli. Tego typu miejsca pojawiają się w miarę wzrostu oczekiwań rodziców, którzy sami nie mogą sobie pozwolić na wychowanie dzieci, gdyż utrudniają to im obowiązki zawodowe. Z drugiej strony nie każdy posiada bliską rodzinę w postaci babci, czy cioci, która chętnie zajmie się dzieckiem. W tych i innych podobnych sytuacjach, najczęściej korzysta się z przedszkoli w przypadku starszych dzieci, tym młodszym pozostają żłobki. Na szczęście w ostatnich latach już w niczym nie przypominają tych miejsc z dawnych czasów.

Dziś są to bardzo często wyspecjalizowane miejsca, gdzie zarówno sprawowana opieka stoi na naprawdę wysokim poziomie, zaś dodatkowo każde dziecko może liczyć na troskliwą opiekę i wiele atrakcji, które umilą im pobyt. Dziś również coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że dzieci właśnie w tych najmłodszych latach, przyswajają wiedzę i umiejętności w bardzo szybkim tempie. Jest to również jeden z najlepszych momentów na zadbanie o właściwą postawę, kształtowanie wymowy i zainteresowanie dziecka zabawą oraz nauką. Dlatego też w ofercie zarówno przedszkoli, jak i żłobków można znaleźć propozycje spotkań zarówno z psychologami dziecięcymi, logopedą, jak również osób dbających o właściwą postawę i nauczających rytmiki. Wszystko to ma istotne znaczenie w późniejszych etapach zarówno zabawy, nauki, jak i obecności dzieci w nowych grupach zarówno tych przedszkolnych, szkolnych i innych. Dlatego też warto posyłać dzieci do żłobka, jednak należy wybrać właściwy moment. Z pewnością powinno to mieć miejsce po 12 miesiącu życia, gdyż to właśnie w tym początkowym okresie, dziecko potrzebuje szczególnej uwagi i troski z strony najbliższych członków rodziny. Takiej troski i ciepła, trudno jest zastąpić. Bywają jednak i sytuacje, kiedy dziecko trafia do żłobka wcześniej, na szczęście są one na taką sytuację przygotowane.

Ważny jest również sam wybór żłobka. Należy wziąć pod uwagę nie tylko nasz dojazd, godziny funkcjonowania, również wyposażenie placówki, ofertę dodatkową, jak i zabezpieczeni i wielkość, kolorystykę pomieszczeń. Warto również dowiedzieć się czy dziecko może przynosić do żłobka własny kocyk, kubeczek czy innych przedmiot, który przypominałby mu dom lub osobę, z którą jest związane. Jeżeli uznamy, że te wszystkie czynniki nam odpowiadają, to z pewnością stwierdzi podobnie nasze dziecko. Taki wybór, nie jest co prawda łatwy, jednak zapewni dziecku doskonałe możliwości rozwoju, dodatkowo zaś pamiętajmy, że najczęściej dziś niewielkie grupy, pozwalają na atrakcyjne towarzystwo rówieśników i przyjemną zabawę.