Zajęcia rozwijające i integrujące w przedszkolu

Rodzice mają bardzo często dylemat w dotyczący opieki nad dziećmi, które kwalifikują się już do przebywania w przedszkolu. Z jednej strony to sytuacja na rynku pracy, zmusza ich do tego by dziecko zaczęło ta uczęszczać, z drugiej, pragnie się być z dzieckiem. Pozostaje zawsze ewentualność w postaci opieki sparowanej przez babcię, ciocię, lub nianię. Dylemat jest dosyć duży, jednak należy pamiętać, że przedszkole ma naprawdę dużo zalet, które trudno jest przeważyć, nawet w sytuacji, kiedy to nasza własna niania, może nauczać dziecko tego, co jest nauczane w przedszkolu. Wiele przedszkoli prowadzi zajęcia i współpracę z logopedą oraz psychologiem dziecięcy. Ułatwia to nie tylko dalsze kontakty z maluszkiem, również pozwala rozładować emocje i ciężkie chwile w życiu dziecka.

Jedną z głównych zalet przedszkola, jest umożliwienie dziecku nawiązania nowych relacji z innymi dziećmi, swoimi rówieśnikami. Im łatwiej nawiąże ono kontakty w tak młodym wieku, tym łatwiej będzie mu nawiązywać podobne relacje, kiedy trafi do szkoły, gdzie czeka je nowy świat i nowe wyzwania. Obecność w otoczeniu rówieśników, pozwala na wyrażanie swoich potrzeb, nawiązywanie nowych relacji, jak i rozbudza cechy przywódcze. Relacje te są bardzo inne od tych jakie towarzyszą rodzinnej atmosferze i nie mogą myć zastąpione nawet gdy towarzyszy mu inne rodzeństwo.

Tymczasem przedszkole to miejsce, gdzie następuje przygotowanie do szkolnego etapu. Dziś już wiele takich miejsc, prowadzi naukę zarówno w zakresie pisania, czytania, liczenia i muzyki. Jednocześnie, następuje dalsza nauka samodzielności, dzięki czemu otwierają się dalsze możliwości rozwoju każdego dziecka. Nauka przebiega najczęściej po przez zabawę, co w przypadku dzieci przynosi lepsze rezultaty niż siedzenie w ławkach i słuchanie nauczyciela. W tym wieku dzieci doskonale przyswajają wiedzę, dlatego też duża liczba przedszkoli już dawno wprowadziła do nauki elementy języka obcego. Korzyści, jakie z tego wynikają są doskonale zauważalne, gdy dziecko trafi właśnie do szkoły, gdzie podobny język również jest prowadzony.

Przedszkola przykładają również dużą rolę do kwestii sprawności swoich podopiecznych. Dlatego też oprócz zajęć z rytmiki, wiele z nich organizuje również wizyty na basenie, czy naukę innych sportów. W zależności od miasta i zainteresowania rodziców, może to być karate, judo, piłka nożna a nawet tenis. W zależności od oferty przedszkola, zajęcia te mogą być wliczone w opłaty, bądź też być płatne dodatkowo.